FIFA yüzey standartlarının dünyanın her noktasında aynı düzeyde olması için bir konsept geliştirmiştir. Bu sertifikasyon programının süreci toplamda 5 adımdan oluşur. İlk adım ürün geliştirme ile başlar. Sentetik çim üreticisi firmalar belirlenmiş kalite standartlarına uygun olan ürünlerini tasarlar.

Bir sonraki adım ise FIFA’nın belirlemiş olduğu kalite standartları çerçevesinde üretilen ürünlerin, yine FIFA’nın laboratuarlarında gerçekleştirilen kapsamlı testlere gönderilmesidir. FIFA bu testleri azami önemle hazırlamıştır ve hiçbir şekilde oyuna negatif etki edecek unsurlara tolere etmez.

1-fotograf

Test sürecinde ilk olarak topun tasarlanmış ürünlerin yüzeylerinde yuvarlanması; 2

dik ve farklı açılarla sekmesi denenir. 34

Uyumlu olan yüzeylerin daha sonra şok absorbe; 5

dikey deformasyon ve dönüş direnci test edilir. 67

Oyuncuların için büyük önem arz eden kramponun zemine saplanması, kayma-yavaşlama değerleri ve yüzeydeki sürtünmenin tecrübe edilmesi bir sonraki aşamadır. 89

İzle

Eğer ürün bu testleri başarı ile tamamlamışsa, zorlu test sürecini bitirmek için önünde sadece simüle zemin testi ve yapay hava şartlarındaki dayanıklılığının değerlendirmesi kalmıştır. Belirtilen testleri hepsini eksiksiz karşılayan ürünler, FIFA tavsiye ettiği ürün kategorisine dâhil edilir. Sertifikasyon süreci testlerin ardından sahanın montajı ve saha testleri ile devam eder ve sonunda saha FIFA’nın Quality ve FIFA Quality Pro Sertifikasını almaya hak kazanır. Süreç tamamlansa da sahanın periyodik bakımlarının yapılaması mutlak bir zorunluluktur.

İzle

FIFA bu bağlamda 2 farklı yüzey standardını göz önünde tutar; oyuncular üzerinde yapılan araştırmalar, tıbbi araştırmalar, test sonuçları ve sektördeki bilgilerine dayanarak mevcut standardını (FIFA Recommended 1 STAR), 2004 yılında geliştirerek (FIFA Recommended 2 STAR) bir üst seviye çıkarmıştır. FIFA Recommended 2 STAR; profesyonel futbolda en zorlu talepleri karşılamayı ve futbol sahalarının emniyetini daha da geliştirmeyi hedeflemektedir.

1 Ocak 2017 tarihi ile FIFA; Recommended 1 STAR sertifikasının ismini FIFA Quality olarak, Recommended 2 STAR sertifikasını ise FIFA Quality Pro olarak güncellemiş ve test sürecini yoğun kullanım için daha kapsamlı bir formatta geliştirmiştir.

 

Müsabaka FIFA Recommended Yetki Veren
FIFA Final Müsabakaları Quality Pro FIFA Müsabaka Yönetmeliği
FIFA İlk Tur Müsabakaları Quality / Quality Pro FIFA Müsabaka Yönetmeliği

 

UEFA Müsabakaları

(Şampiyonlar Ligi – Avrupa Ligi)

Quality Pro UEFA Müsabaka Yönetmeliği
 

Diğer UEFA Müsabakaları

 

 

Quality / Quality Pro

 

UEFA Müsabaka Yönetmeliği